„Кога луѓе умираат од корона невкусно е јас да излезам со парче облека од 500 евра“, Александар Ношпал ѝ се врати на модата

By

Од детството во населбата Тафталиџе, каде живее и денес, преку средношколските денови во гимназијата “Јосип Брзо Тито”, па сè до студиите и патувањата низ светот,  Александар Ношпал, е еден од нашите врвни дизајнери и костимографи.

dobivaj vesti na viber

“Ја сакам костимографијата затоа што е најблиску до високата мода. За жал високата мода веќе одамна е во изумирање“, вели Ношпал кој по 15 години се врати на модната сцена. Без оптеретување за да се докаже, оти веќе е изграден дизајнер, вели дека е среќен  што мини-колекцијата во соработка со онлајн продавницата Митра – Ношпал Митра Limited Edition, е приказна за која се зборува.

“Во ова тешко време, кога и јас по толку патувања и работа одеднаш останав без приходи и да седам дома, новата колекција е навистина нешто што ме радува“, вели модниот дизајнер кој долги години работи како костимограф во МОБ.

Низ муабетот дознавме сешто: За фустанот на Тамара што лани го дизајнираше за Евросног, па и оној за Парадата на гордоста, преку нивните дружби, до белиот мантил на Тоше за кој вели: “Да тој костим наиде на критики, па и до ден денес, ама тоа беше негова желба, и кога пееш сериозна песна, не можеш да се појавиш во стил на Сакис Рувас“. Од детството до студиите, за родителите и братот, од љубовта кон модата до излегувањата, зошто Надица Герогиева и Веда Ефтимова се заштитни лица за новата колекција, скапи ли се моделите или не, за критиките, за која политичарка дизајнираше венчален фустан… Гледајте го интревјуто.

Александра Георгиев

 

Ќе ви се допадне