Од приказната за која мадам се црвените рози, преку култното кафуле Манда, до внукот кој сака да глуми – Три генерации Маниќ

By

Улогата на Петар Маниќ во првиот детски долгометражен филм „Стела“, кој неодамна ја имаше својата премиера, шармантно нè повика да го актуелизираме семејството Маниќ. Првпат заедно во јавноста, во студиото на „Репортер“, три генерации мажи, секој со својата приказна. Томислав, Александар и Петар Маниќ.

Најстариот Маниќ во јануари ќе полни 88 години. На интервју дојде со олдтајмер, „пежо 404“. По разговорот ни откри дека ќе оди на кафе во „Манда“. „Тоа ми е библиотеката, па таму одам на кафе со цигара“, вели некогашниот професор по историја во економското „Моша Пијаде“. Дознавме дека уште пред 40 години им држел „онлајн настава на учениците“, но и дека им го донел во школо да им пее Здравко Чолиќ. Нивниот професор беше легендарниот пејач на „Црвени рози за вас мадам“ и „Кажи зошто ме остави“. Ги праша и синот и внукот зошто во гените им е да кршат раце и нозе, па ни раскажа и нам една интересна приказна за нивната поврзаност.

Ретко кој знае дека  адвокатска канцеларија на пејачот Маниќ,  стана  култното кафуле „Манда“ во Мавровка, кое го држеше неговиот син . За првиот диџеј и журките кои и денес будат носталгија кај скопјани, нè потсети Александар Маниќ, некогашен државен првак во пливање. Денес неговото кафуле во Центар е свртилиште на новинарите од политичките рубрики, ама и на политичарите. Како изгледа една новинарска седенка на која се збори за политика, Манда вели: „Напорно е многу, а тек кога ќе се скараат“. Зошто само Бранко Црвеноковски и Никола Груевски не седнале тука на кафе, ама и како заради кавгата меѓу Пендаровски и Геровски испадна дека „баграта“ е во „Манда“… низ муабетот со Александар Маниќ.

 

Најмалиот Маниќ, 14-годишниот внук и син Петар, кој деновиве е популарен со улогата на Никола во филмот „Стела“ е некаде на средината. Глуми како дедо му, плива како татко му, ама пак е свој. За бакшиш ја менува и постелнината на деда си. Вели дека сега, по улогата на Никола во „Стела“, едвај чека да заигра пак пред камерите. Низ приказните на три генерации Маниќ, гледајте го интервјуто…

Александра Георгиев

Ќе ви се допадне

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

Bleach (Dub) Episode 358

animeheaven app AnimeHeaven JUJUTSU KAISEN

animeheaven es The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

AnimeHeaven Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

AnimeHeaven Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full