Агенти на ЦИА признаваат дека го снимиле лажното видео на џихадистите со отсекување на главата

By

Само неколку дена откако Infowars.com го анализира видеото во кое на американскиот војник Џејмс Фоли му беше пресечена главата, веднаш беше отстрането, а врвни британски форензичари заклучија дека тоа веројатно е лажирано и наместено со помош на трикови на камерата и професионални техники на постпродукција.

dobivaj vesti na viber

„Кога ќе се разгледа внимателно снимката, може да се види дека ножот минува преку горниот дел на вратот најмалку шест пати, без докази за крв во моментот кога сликата бледнее“, изјави еден од аналитичарите. Моето чувство е дека извршувањето можеби се случило кога камерата била исклучена.

Со оглед на бруталноста на видеата што излегоа на социјалните мрежи на интернет, многумина се прашуваат зошто тие се снимени со неквалитетни мобилни од Ирак и Сирија кога излегуваат најнапредни техники и уреди со квалитет на сликата со висока ХД-резолуција.

Иако никој не ја доведува во прашање трагичната судбина на Џејмс Фоли и Стивен Сотлоф, во јавноста почнаа да се поставуваат прашања кои се наведени на страниците на Intelligence Group и Search for International Terrorist Entities.

Еден од основачите на интернет-страницата е Рита Катџ, американски владин инсајдер, кој има блиски врски со поранешниот шеф за антитероризам Ричард Кларкем во Белата куќа, како и истражители во Министерството за правосудство и Министерството за државна безбедност.

Најочигледниот проблем и понатаму останува ангажманот на владата на САД во создавањето на ИСИС, истакна неодамна генералот Томас Мекинерни.

„Во некои случаи одбравме погрешни луѓе и ги испративме во погрешни делови на Сирија. Одбравме погрешен пат“, изјави генералот Мекинерни.

Додека поранешната администрација на Обама призна дека нема никаква стратегија против ИСИС, интерни извори тврдат дека поранешниот американски претседател добивал информации за нивниот пад и раст повеќе од неколку години.

 

Ќе ви се допадне