Сотонизмот добива сè поголем број приврзаници во Америка

By

Сотонизмот добива сè поголем број приврзаници во САД, наведува британскиот истражувач доктор Џејмс Филипс. Тој предупредува дека бројот е толку голем што еден човек од десет во вашето соседство сигурно е сотонист.

„Оваа религија има долга историја, но нејзината популарност експлодира во последните неколку години“, вели Филипс, академик кој се специјализирал за религии на Универзитетот во Оксфорд во Англија.

„Јас сум прилично сигурен дека најмалку 10 проценти од американската популација се сотонисти, а можеби има и повеќе“, вели Филипс.

„Говориме за мажи и жени од сите сфери во животот“, дополни тој.

Познатите славни личности кои обожаваат да се поклонуваат на сатаната имаат голема улога во животите на граѓаните кои се приклучиле кон оваа религија, вели Филипс и наведува дека мејнстрим медиумите спроведуваат сотонски планови обидувајќи се да ги нормализираат и намамат нетипичните поединци во стадото.

„ЛА Тајмс“ неодамна објави и текст за сотонизмот обидувајќи се да прикаже дека обожавањето на ѓаволот е многу популарно. Во Англија, „Гардијан“, најголемиот либерален весник во светот, водеше слична кампања поврзана со сотонизмот.

„Токму сега, не прашувајте ме зошто, но глобалните медиуми работат за понудата на сатаната“, вели Филипс.

 

Текстот во „ЛА Тајмс“ на кој предупреди доктор Филипс е објавен на 5 јануари, и го детализира животот на сотонистичките групи на уметници, писатели, рок-музичари, кои се собираат и го слават ѓаволот. Новинарот на текстот имал за цел да пренесе идеја дека сите сотонисти се благородни бунтовници.

Според „ЛА Тајмс“, хетеродоксната генерација на новите сотонисти ги променила старите стереотипи за бебето на Розмари и Хелтер Скелтер, во служба на радикалните политики, феминистичките естетики и единствената заедница.

 

„Во овие времиња многумина не сакаат да се чувствуваат беспомошно. А Луцифер бил изворен ангел бунтовник“, вели еден од сотонистите, Захари Џејмс, кој бил интервјуиран од страна на „ЛА Тајмс“.

Голем број обожатавелите на ѓаволот се обидуваат да го споредат сотонизмот со другите комунални групи или собири.

„Тешко е да ги натерате луѓето во градот Лос Анџелес да се соберат“, вели Смит. „Но, тука постои вистинска филозофија и средства за нејзина примена. Ритуалите ве прават да бидете одговорни за работата што ја работите“, дополнува Смит.

Текстот во „Гардијан“ објавен на 7 јануари оди еден чекор понатаму од оној во „ЛА Тајмс“ во оправдувањето на ѓаволот велејќи дека Црквата на ѓаволот сега е „кул“ и сотонизмот е „духовит лек против ерата на Трамп“.

Факт е дека мејнстрим медиумите сега го промовираат сотонизмот како легитимен облик на вера, еднаков на христијанството, и освен што е „кул и популарна“, таа не е изненадување.

Минатата година Џеј Зи го опиша Исус Христос како „извор на лажни вести“.

Мајли Сајрус изјави „Поздрав до ѓаволот“ во живо во радиоемисија и тврдеше дека има поблизок однос со него отколку со својот „земјен татко“ Били Рајан.

Ријана е фатена како им говори на децата на Барбадос дека „Ако Исус не одговорил на вашите молитви, обидете се да се молите на ѓаволот“.

И еве, минатата недела Челзи Клинтон на своите следбеници на „Твитер“ им објавиа дека сотонизмот е религија што заслужува почит.

Овие инциденти предизвикаа страв во светот дека илуминатите тргнале веќе во следната фаза од нивниот мастер план и почнале јавно да ги рекламираат своите пиони, славни личности и мејнстрим медиуми, и отворено да ја промовираат темната духовност како одржлив верски избор за оние кои ја бараат смислата на животот.

 

 

Ќе ви се допадне

Watch Yuuki Yuuna wa Yuusha de Aru: Washio Sumi no Shou 3 - Yakusoku Episode Full

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real

Website https://wcostream.cc: Watch Parasyte -the maxim- wcostream Episode 24 mickey and the roadster racers wcostream

Pubhtml5: https://pubhtml5.com/homepage/rulx/preview

Dpi hochiminhcity: http://www.dpi.hochiminhcity.gov.vn/Lists/GopY/DispForm.aspx?ID=3766