Грчки остров прогласен за најрелаксирано место за одмор

Последното рангирање кое го објави британскиот портал „Метро“ го истакна престижниот грчки остров како број еден релаксирачка дестинација за летен одмор.

Грчкиот Миконос е прогласен за број еден дестинација за релаксирачки одмор.

Избран поради неговата „мала популација и број на достапни велнес опции од пешачки патеки до вегански и вегетаријански ресторани“, податоците исто така открија дека Миконос е дом на многу бањи и велнес центри.

Со одморалишта со пет ѕвезди, пристаниште полно со јахти и блескава клиентела, неверојатни два милиони туристи секоја година доаѓаат во Миконос, пишува „Metro.co.uk“.

Сепак, грчкиот остров е исто така жртва на сопствената популарност, при што посетителите се жалат на прескапите цени, прекумерен туризам и неавтентични искуства.

Туристичката критичарка на Телеграф, Хајди Фулер Лав, го опиша како „безобразна замка за пари“, додека обемот на новите градби низ островот беше опишан како „жалосен“.

Островскиот ресторан „DK Oyster“, исто така, редовно се појавува на насловните страници, од погрешни причини, благодарение на шокантните цени. Во август 2022 година, една канадска двојка на нивниот меден месец рече дека им наплатиле 400 евра (335 фунти) за пиво, аперол шприц и десетина остриги.

Исто така, туристите не ги оставаат сите позитивни критики за тоа место.

Scroll to Top