Познатиот физичар Алберт Ајнштајн секое утро имал ист појадок

Познатиот физичар Алберт Ајнштајн , авторот на теоријата на релативноста, сè уште се смета за еден од најбрилијантните умови што светот некогаш ги имал. Алберт Ајнштајн е роден на 14 март 1879 година во Улм.

Тој е запаметен по неговата теорија на релативноста и ја доби Нобеловата награда за физика во 1921 година за објаснување на фотоелектричниот ефект.

Наводно, Ајнштајн секое утро појадувал пржени јајца и кафе без кофеин и верувал дека овие намирници му помагаат подобро да запомни. Омилен појадок на познатиот физичар биле јајцата, но засладени со мед, а еве како се приготвуваат:

Во топла тава растопете половина лажичка путер. Откако ќе се загрее, во тавата издробете две свежи јајца и пропржете по желба. Кон крајот, кога ќе видите дека јајцата се доволно испржени, додадете една лажичка мед . Откако ќе се растопи медот, поместете ја тавата од десно кон лево така што растопениот мед да ги покрие печените јајца.

Ајнштајн сакал да ги јаде со свежо печени колачи. Пиел само кафе без кофеин и црн чај.

Scroll to Top