Ако чувствувате глад доцна навечер, нутриционистите советуваат како можете да го спречите

Сите сме биле во ситуации кога огладнувавме доцна навечер и јадевме доволно за да ја задоволиме нашата желба. Сепак, јадењето доцна во ноќта може лошо да влијае на телото и да придонесе за зголемување на телесната тежина. Доцните ноќни желби често се поврзуваат со нездрава храна, како слатки, брза храна и слично, која не се препорачува да се јаде пред спиење.

За да не дојдете во ситуација да сте гладни навечер, нутриционистот Нмами Агарвал издвои три стратегии кои можете да ги испробате, а сето тоа за да обезбедите добар сон, подобро да ја контролирате тежината и да се грижите за целокупното здравје.

Јадете вечера богата со протеини

Нутриционистот истакнува дека вечерата богата со протеини може да ви помогне подолго да се чувствувате сити. „Протеините помагаат во промовирањето на ситост, задржувајќи ги тие полноќни желби“, истакна таа, додавајќи дека протеините исто така помагаат да се спречат скокови на инсулин што предизвикуваат желба за храна.

Контролирајте ги порциите и јадете внимателно

Многу луѓе ја прават истата грешка кога јадат навечер, истакнува нутриционистот. Речиси секој јаде од конзерви или пакувања со одредена храна, наместо да ги става во чинија. „Ставањето храна во чинија ви овозможува да ја измерите и контролирате количината, спречувајќи прекумерно уживање во доцните часови. Кога јадеме од пакувања или конзерви, немаме чувство колку всушност јадеме“, додава таа.

Јадете јаткасти плодови

Ако сте толку гладни што едноставно мора да јадете нешто, Агарвал препорачува тоа да бидат јаткасти плодови, а не чипс или слична храна. Јаткастите плодови содржат добри масти и ќе ви помогнат да се заситите. „Обидете се да јадете грст јаткасти плодови пред спиење. Тие содржат здрави масти и обезбедуваат чувство на задоволство додека ги јадете. Јаткастите плодови се идеална ужина пред спиење за да ја потиснете желбата за храна“, објаснува нутриционистот, пренесува Health Site.

Scroll to Top