Кои витамини се најважни во борбата против пролетниот замор?

На почетокот на пролетта нашето тело е прилично слабо и мораме да му помогнеме да се опорави.

Монотоната и калорична зимска исхрана, без свежо овошје и зеленчук, често не содржи доволно количество на макро и микроелементи. Пасивноста, недостатокот на сонце и недоволната физичка активност доведуваат до намалување на имунолошката одбрана на организмот.

Пролетниот замор влијае на квалитетот на животот и со слабеење на одбранбените сили на организмот го подготвува теренот за појава на други болести, особено респираторни инфекции. Особено изложени се луѓето чии временски услови влијаат на нивното здравје и расположение и чувствуваат постојан замор, недостаток на концентрација и енергија и зголемена потреба за сон.

Витамините кои на нашиот организам најмногу му се потребни во пролет се: Ц, А, Д, Е и витамини од Б групата.

Витаминот Ц е еден од најчесто користените антиоксиданси. Тој е еден од клучните хранливи материи неопходни за правилно функционирање на имунолошкиот систем, а го подобрува и здравјето на зглобовите и артериите.

Позната е и улогата на витаминот Ц како антихистамин, тој ги намалува воспалителните состојби поврзани со настинки, треска, алергии и грип, а дополнително го подобрува дејството на белите крвни зрнца во одбраната на организмот.

Витаминот Ц игра важна улога во производството на колаген, кој е составен дел на кожата, лигаментите, тетивите, коските и ‘рбетните дискови. Исклучително е важен и за здравјето на очите, а искуството покажува дека повисоките дози на витамин Ц дневно може да го забават развојот на катаракта.

Витаминот А е моќен антиоксиданс кој влијае на општото здравје. Придонесува за зајакнување на имунолошкиот систем и градење цврсти коски, го зачувува здравјето на очите, ја штити кожата, придонесува за спречување на развојот на инфекции, помага при дигестивни и стомачни проблеми.

Овој витамин го има во доматите, мешунките, тиквите, пченката, компирот, кајсиите, сливите, грозјето, смоквите, портокалите и бобинките. Неговото дополнување во форма на ретиноиди најчесто се препорачува за оние кои имаат проблеми со кожата (акни, брчки…)

Витаминот Д е од суштинско значење за обезбедување на оптимална количина на калциум во телото. Овој витамин обезбедува и нормално функционирање на мозокот, ги намалува воспалителните процеси, им дава сила на мускулите, го стимулира имунитетот и штити од дијабетес. Витаминот Д е единствен бидејќи се создава во кожата под влијание на сончевите УВ зраци.

На количината на витамин Д влијае сезоната каде живеете, времето од денот (најсилните сончеви зраци се помеѓу 10 и 15 часот) и содржината на меланин во кожата. Помладите луѓе и оние со посветла кожа го произведуваат витаминот Д поефикасно од темната и постарите луѓе.

Веганите и луѓето кои имаат нетолеранција на лактоза не добиваат доволно витамин Д од нивната исхрана и се препорачува да земаат витамин Д во форма на додатоци во исхраната. На многу луѓе им недостасува витамин Д, понекогаш придружен со следните симптоми: замор, несоница, губење на апетит, оштетен вид и кршливи коски.

Важни извори се и млекото, млечните производи, рибата или рибиното масло, а најважно е да се обезбеди доволна изложеност на сончева светлина.

Витаминот Е е важно да се внесува во пролет бидејќи придонесува за неутрализација на токсините од телото и дава дополнителна енергија. Ги штити ткивата од слободните радикали и е неопходен за здравјето на мускулниот и нервниот систем. Храната богата со витамин Е го зајакнува имунитетот и штити од кардиоваскуларни болести. Може да се најде во храната како брокула, кикиритки, спанаќ, ф’стаци, зелен зеленчук, млеко, јајца и никулци.

Витамините од групата Б се потребни за да се засити телото со кислород, да се зајакне нервниот систем и да се врати метаболизмот. Тие се неопходни за производство на енергија, метаболизам на јаглени хидрати, масти и протеини, пренос на нервни импулси, формирање на крвни зрнца, правилно функционирање на црниот дроб и дигестивниот систем, како и за здравјето на кожата и косата.

Најмногу ги има во месото, рибата и житариците, квасецот, јајцата, млекото, јаткастите плодови, оризот, овошјето и лиснатиот зелен зеленчук.

Витамините од групата Б се растворливи во вода, што значи дека телото не може да ги складира и не се токсични дури и во поголеми количини од препорачаните.

Групата на витамин Б комплекс вклучува витамин Б1 (тиамин), Б2 (рибофлавин), Б3 (ниацин), Б5 (пантотенска киселина), Б6 (пиридоксин), Б7 (биотин), Б9 (фолна киселина) и витамин Б12 (цијанокобаламин), ги наоѓаме комбинирани во различни фармацевтски препарати.

Понекогаш не е можно да се обезбедат доволно витамини и минерали за организмот за време на промената на сезоната од зима во пролет, особено за стари лица, хронични пациенти, деловни луѓе и студенти, жени кои земаат орални контрацептиви, спортисти, деца на антибиотска терапија, луѓе изложени на стрес и долготрајни инфекции.

Храната што ја консумираме секој ден е нутритивно недоволно разновидна или доволно квалитетна за одржување на здравјето на нашето тело. Јадеме храна која е богата со масти и шеќери, која содржи премногу сол, премалку влакна, премногу протеини од животинско потекло и премалку мешунки, а со тоа и недоволно потребни витамини и минерали.

Пролетен замор
Идеалната комбинација на правилна исхрана, доволен внес на течности, физичка активност и изложување на сонце, како и избор на висококвалитетни витамински и минерални суплементи е идеална за борба против пролетниот замор.

Многу е важно да се изберат фармацевтски форми со оптимална концентрација на витамини, во зависност од состојбата на пациентот, односно неговата возраст, физичка активност и здравствена состојба.

Scroll to Top