Макарони со сланина и пилешко, брз ручек за 20 минути

Потребно: 

400 гр пилешко филе
200 гр сланина
2 павлаки
половина праз или кромид
масло
300 гр цели макарони
сол
бибер
малку слатка мелена пиперка
лук во прав

Подготовка:

Прво загрејте го маслото, па пропржете малку праз, а потоа сланината. На сето ова додадете го белото месо исечено на коцки и сè добро пропржете додека месото не порумени. Потоа додадете ја павлаката и измешајте уште 5 минути за да се зачини сосот.

После тоа, време е да ги зготвите вашите интегрални тестенини. Се препорачува да не се варат премногу за да не омекнат премногу.

 

Scroll to Top