Пита со сливи, вкусно летно уживање

Направете ја оваа вкусна пита со сливи и ќе имате одличен десерт за со кафе.

Состојки:

800 гр сливи

100 гр кафеав шеќер

100 гр брашно

50 g густин

цимет

мускатно оревче

Подготовка:

Измијте ги, исчистете ги и исечете ги сливите на половина, па наредете ги во веќе подмачкана тава. Кога ќе ги наредите, прво посипете ги со шеќер, а потоа со измешаната смеса од брашно и густин.

На крај посипете со цимет и изрендајте малку морско оревче. Густинот ќе им помогне на сливите да се соединат и малку да се згуснат во нивниот сок што го пуштаат при печењето. Питата се пече на 180 степени 20-25 минути.

Уживајте!

Scroll to Top