Потпечени тестенини со печурки

By

Потребно:

dobivaj vesti na viber

400гр тестенини
300гр шампињони
600мл млеко
200гр кашкавал
4 лажици пармезан
4 лажици маслиново масло
малку брашно за наросување
1 лажица сув зачин
1 лажица сенф
Црн бибер сол по вкус

Подготовка:

Тестенините сварете ги во солена вода и исцеете ги. Ставете ги во намастен огноотпорен сад. На маслиновото масло кусо продинствувајте ги печурките. Наросете малку брашно врз нив и измешајте. Полека додавајте го млекото со мешање, и оставете да се вари околу пет минути. Во сосот додадете го сувиот зачин, сенфот, солта, црниот бибер и изренданиот кашкавал. Се заедно нека се готви додека сосот не се згусне. Прелијте ги тестенините со сосот, ставете го одозгора пармезанот и ставете да се пече во загреана рерна додека да се запече, околу 15 минути.

Ќе ви се допадне

watch subbed anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime online 4Anime Attack on Titan Season 2

english anime 4Anime Attack on Titan Season 3 (Dub)

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 5

Tokyo Ghoul Episode 9

english anime Dragon Ball Z (Dub)

tải go88