Шест причини зошто усните се сушат и пукаат во зима

Сувите и испукани усни во зима се вистински кошмар за многумина. И сите барем еднаш сме биле со такви усни. Дали знаете зошто се случува ова?

Според експертите, фактот што нашите усни се суви и испукани може да се обвини за биолошкиот состав на самите усни.

„Усните се предиспонирани да станат суви, бидејќи имаат релативно мала густина на лојните жлезди во споредба со другите делови од телото“, објаснува дерматологот д-р Денди Енгелман.

Покрај тоа, постојат многу надворешни фактори кои можат да ги исушат усните и да предизвикаат пукање. Кои се тие фактори?

Најчестите причини за суви и испукани усни во зима

1. Надворешни влијанија

Д-р Енгелман истакнува дека нашите усни се постојано изложени на надворешни влијанија, вклучувајќи сув воздух, ветер и промени во толата и студените температури (напуштање на загреаните простории надвор). Сето тоа во екстремни и долги периоди ги оштетува усните.

Решение: Изберете добар мелем за усни и нанесувајте го неколку пати на ден. „Главното решение за сушење на усните е да ги одржувате навлажнети и заштитени“, вели д-р Енгелман.

Дополнително, се препорачува употреба на овлажнител во спалната соба во студените зимски месеци за да се зголеми влажноста на воздухот. Ова ќе помогне да се намали сувоста на усните во текот на ноќта.

2. Кумулативна изложеност на УВ зрачење

Изложувањето на вашите усни на сонце без заштита со заштитен фактор може да доведе до состојба позната како актиничен хелитис – преканцерозна лезија која се манифестира како суви, испукани усни.

Решение: Овозможете им на вашите усни заштита од сонце што ја заслужуваат со користење на балсам за усни со заштитен фактор. Треба да се користи дури и во зимските месеци.

3. Постојано лижење на усните

„Нашите усни се во чест контакт со нашата плунка, која го содржи дигестивниот ензим алфа-амилаза кој ја разградува кожата“, објаснува д-р Енгелман. „Ова е една од причините зошто лижењето на усните не е ефикасен начин да ги рехидрирате“.

Решение: Веднаш престанете со оваа штетна навика! И редовно користете навлажнувачки и хранлив мелем за усни. Ова ќе ја намали потребата за лижење.

4. Надразнувачки состојки

Одредени производи наменети за нанесување на усните може да ги исушат и да предизвикаат пукање. „Некои кармини, сјаеви и балсами содржат состојки кои ги сушат усните“, вели д-р Енгелман. Таа препорачува да внимавате на состојките како ментол, фенол и камфор, кои се додаваат за пилинг или да се создаде оживувачки или разладен ефект.

„Овие производи за усни се сосема добри ако сакате да создадете помазни или пополни усни за краток временски период. Но, тие не се најдобриот избор ако страдате од суви усни“, додава д-р Енгелман. Покрај тоа, некои производи за усни кои содржат дополнителни мириси или конзерванси може да предизвикаат испукани усни.

Решение: Ако производот за усни содржи состојки кои можат да ги исушат, најдобро е да престанете да го користите и да најдете друг кој е посоодветен за испукани усни. Алтернативно, ако се работи за сјај за усни или друг задолжителен производ со кој никогаш не би сонувате да се разделите, обидете се прво да изградите бариера со користење на квалитетен балсам за усни.

5. Контактен дерматитис

Со оглед на тоа што толку многу различни работи доаѓаат во контакт со вашите усни секој ден, можно е вашите усни да се испукани како резултат на она што е познато како контактен дерматитис. Што значи, можеби сте алергични на производите што ги користите на или околу вашите усни.

Решение: Ако мислите дека сте алергични на мелем или сјај за усни, престанете да го користите тој производ некое време за да видите дали ќе се подобри.

6. Недостаток на витамини

Иако не е толку вообичаено, виновникот зад сувите усни можеби се крие внатре. Недостатокот на витамини, како што е недостатокот на цинк, може да доведе до суви или испукани усни.

Решение: Проверете ја вашата крвна слика или одете на тестирање со биорезонантна метода.

Scroll to Top