Сладолед од калинка

Наместо да купувате сладолед, време е да направите домашен кој ќе биде повкусен и поздрав од оној во продавница.

Состојки:

две шолји бобинки од калинка

200 мл слатка павлака

200 мл млеко

пет лажици шеќер

две лажици мед

кесичка ванилин-шеќер

Подготовка:

Издробете ја калинката во блендер и измешајте ја со шеќер, мед и ванилин-шеќер. Слатката павлака се мати со миксер, а кога ќе се згусне масата полека се додава млекото и се продолжува со матење.

Во слатката павлака додадете ја смесата со калинка и убаво измешајте. Ставете во замрзнувач три часа да се замрзне. Украсете го сладоледот со бобинки од калинка.

Scroll to Top