Зошто треба да јадете банани секој ден

Бананата е еден од најпопуларните видови овошје во кое уживаат возрасните и децата.

Имаат сладок вкус и може да се комбинираат во различни јадења, но можат да се јадат и сами. Како храна, тие се вообичаен избор за многу поединци кои редовно вежбаат, а двајца диететичари открија што се случува со телото ако бананите се јадат секој ден.

Ако секојдневно консумирате банани, со текот на времето може да забележите некои од овие четири здравствени придобивки.

Диететичарот Суприја Лал истакнува дека бананите “се одличен извор на различни минерали, влакна и витамини, но тие се особено познати по содржината на калиум. Диететскиот внес на калиум е од суштинско значење за работата на мускулите и целокупната функција на телото. Оние кои често се физички активни треба често да јадете банани бидејќи калиумот во нив помага во обновувањето на мускулите и спречува грчеви“.

Покрај тоа, тој истакнува дека оние кои не консумираат доволно калиум имаат поголема веројатност да бидат уморни и да имаат грчеви во мускулите.

Калиумот не е единствената корисна хранлива материја по која се познати бананите; содржат и значително количество влакна. „Бананите се моќен извор на растителни влакна, кои апсолутно можат да помогнат во дигестивниот процес. Влакната помагаат при подвижноста и волуменот на столицата, што значи дека можат да помогнат во одржувањето на здрав дигестивен систем“, објаснува Лал.

Со ова се согласува и диететичарката Алисон Тибо, која истакна дека бананите освен влакна содржат и пребиотици кои позитивно делуваат на цревата. Пребиотиците го поддржуваат цревниот микробиом, кој е важен за нормално функционирање на дигестивниот систем, истакнува Тибо.

Ако се обидувате да изгубите тежина на здрав начин, вклучувањето на бананите во вашата исхрана е одлична опција за тоа. „Бананите можат да поддржат здраво слабеење кога се правилно комбинирани со протеини, влакна и здрави масти“, вели Тибо.

Ова овошје е богато со отпорен скроб кој поддржува здрави нивоа на шеќер во крвта и спречува енергетски скокови и падови. Овие скокови може да доведат до акумулација на маснотии, желба за храна, прејадување и желба за шеќер и јаглехидрати, известува.

Јадејќи банани секој ден, го поддржувате имунолошкиот систем. Дел од ова е затоа што бананите го поддржуваат здравјето на цревата, но и поради хранливите материи кои се наоѓаат во ова овошје.

„Бананите се одличен извор на хранливи материи, вклучувајќи калиум, магнезиум, витамин Ц, бакар, витамини од групата Б и антиоксиданси. Сите овие хранливи материи го поддржуваат имунолошкиот систем, така што вклучувањето банани во вашата исхрана е мал начин да му помогнете на вашето тело да се заштити од штетни вируси и инфекции“, истакнува Тибо.

Scroll to Top