Мени против напнатост: Темната чоколада, рибата и јаткастите плодови ќе ја ублажат анксиозноста

Анксиозноста е поим кој влезе во секојдневниот говор во последните три години. Речиси е невозможно да се најде личност која одвреме-навреме не чувствува страв, вознемиреност и понекогаш неоправдано оптоварување на секојдневието.

Ова чувство е придружено со непријатни симптоми како забрзан пулс, потење на дланките, намален фокус, тие често го попречуваат секојдневното функционирање и во потешки форми потребна е психотерапија, па дури и лекови. За среќа, она што секој може да го направи за себе е да посвети дополнително внимание на исхраната, која игра важна улога во оваа психолошка состојба.

За луѓето кои страдаат од анксиозност, нутриционистката Ана Тодоровиќ препорачува избегнување на кафе, како и други намирници кои можат да ја зголемат анксиозноста, како што се премногу кофеин, енергетски пијалоци, шеќер, масна, јака и зачинета храна. Таа препорачува адекватен внес на омега 3 масни киселини, многу јаткасти плодови и риби како скуша и лосос.

„Внесувањето на овие здрави масни киселини влијае на релаксацијата и го намалува чувството на анксиозност. Важна улога игра триптофанот, аминокиселина присутна во оревите која е претходник на создавањето на хормонот на среќата серотонин. Освен серотонин за релаксација, важен е и допаминот, невротрансмитер за чија изградба е неопходен витаминот Б, кој потекнува од зелен зеленчук и интегрални житарки“, велат експертите.

За разлика од едноставните шеќери и обичната, млечна чоколада, темното чоколадо е исклучително корисно поради полифенолите од какаото, за кои научно е докажано дека го намалуваат кортизолот, попознат како хормон на стрес. Колку е поголем процентот на какао, толку е поголем ефектот на темното чоколадо за намалување на анксиозноста. Предлогот е да го комбинирате со бобинки како боровинки.

Многу е важно да се одржи здрава цревна микрофлора за да се намали анксиозноста. Позната е изреката дека цревата се нашиот втор мозок. За одржување на здрава цревна микрофлора, важна е пробиотската храна како кефир, кисело млеко, збогатен јогурт и кисела зелка. Треба да пиете чаеви направени од камилица, маточина, липа.

„Важно е да се воспостави добар биоритам, редовна физичка активност, доволно време поминато на отворено и примена на техники за релаксација како што се пилатес вежби, јога, пливање, брзо одење, риболов. Одредени уметнички техники се исто така многу корисни: декупаж, сликање, пишување дневник, слушање релаксирачка музика. Со овој начин на живот и правилна исхрана сигурно ќе го намалите нивото на анксиозност“, вели Тодоровиќ.

Мени против анксиозност
Доручекот

Овесна каша со боровинки, сурови бадеми, какао, банана и растително млеко

Измешајте 4 – 5 лажици со лажица боровинки, 6 – 7 сурови бадеми, 1 лажичка какао, сечкана банана и прелијте со топло растително млеко, оставете ја кашата да отстои 15 минути пред консумирање.

Грицки

Печена круша посипана со крупно мелени ореви

Крушите исечкајте ги по должина, издлабете ги и наредете ги на мрсна хартија, покријте ги со малку мед и посипете ги со ореви. Печете кратко во рерна на 180 степени 15 минути.

Ручек

Скуша печена во фолија

Подгответе маринада од маслиново масло, магдонос и малку лук и сок од лимон. Со ова рибата се маринира цела ноќ, па се префрла во огноотпорен сад и се става во рерна загреана на 200 степени 30 минути.

Пире од спанаќ или швајцарска блитва

300 гр спанаќ накратко исечкајте го, претходно измијте го и исчистете го убаво, ставете го во блендер, додајте био зачин и малку маслиново масло, изблендирајте и прелијте го со маслиново масло.

Салата од свежа репка

Ужина 2

Смути од малини со растително млеко и чиа семе

Во блендер ставете 2 лажички малини, додадете 1 лажичка чиа семе, 200 мл растително млеко по избор (без шеќер) – изблендирајте

Вечера

Тост интегрален леб

Кефир или кисело млеко

Мала мешана зелена салата .

Scroll to Top