Малкумина го знаат вистинското име на Ален Исламовиќ

By

Како пејач во „Дивље Јагоде“ и „Бјело дугме“ Ален Исламовиќ жареше и палеше на музичката сцена на Југославија, но ретко кој знае како му е правилното име.

dobivaj vesti na viber

На почетокот на нивната кариера на продуцентите им паднал во очи, па брзо му предложиле соработка и му предложиле името да го промени од Алија Исламовиќ, во Ален.

На почетокот кога му го предложиле ова уметничко име, поради тоа што подобро звучи, Ачен маллку негодувал ,но брзо го послушал советот и го сменил името па се навикнал.

Тој неодамна и во едно интервју рекол

-Точно е дека Ален ми е уметничко име, па многу светски ѕвезди си имаат одбрано имиња кои им звучат по примамливо, така е и во ојот случај- рекол Ален.

Ќе ви се допадне