Мерима: Зошто Јелена Карлеуша да не пее на Евросонг?

By
Уредничката на редакцијата за народна музика на Радио телевизија Србија, има многу едноставен став кога е во прашање Евросонг.Мерима Његомир, повеќе од 45 години опстојува на српската јавна сцена, и поради својата работа се најде на позицијата на уредник на редакцијата за народна музика на Радио-телевизија Србија.

Со оглед на тоа дека баш РТС и челните луѓе на Јавниот сервиз ја земаат како причина поради која Србија доживува фијаско на ова натпреварување секоја година, новинарите се одлучија да разговараат на оваа тема со жената која е дел од РТС, Мерима Његомир.

На прашањето што мисли за Евросонг, и дали како и повеќето луѓе што зборуваат, дали Јелена Карлеуша треба да пее на Евросонг, таа малце се збунила.

„Не сум слушнала за тоа, да зборуваат, да да тоа не би го коментирала. Секој има право да се обиде. Зошто да не? Па, толку трае таа Евровизија. Секој има право“, изјави дипломатски Мерима.

Потоа на прашањето што мисли за тоа дека наредната година песната ќе се бира по пат на гласање, а не по пат на избор од страна на неколкумина одбрани луѓе, Мерима одговори:

„Ако ја изгласаат, зошто да не иде“, заклучи таа со ист тон.

Како што веќе пишуваа, пејачката за наредната Евровизија, сама ќе се пријави, а народот ќе гласа и ќе одлучи кој ќе иде на ова натпреварување. Со оглед на тоа, малку е вероатно дека на Карлеуша ќе и падне на памет да се пријави.

„Тоа се пари на нашите граѓани на Србија! Нивната одлука во последните години ни се врати со катастрофален пласман на најпопуларното музичко натпреварување во Европа. Не сакам никој да убедувам да ме испрати мене. Ако РТС смета дека личноста која светските медиумите треба да ја дочекаат со раширени раце за да ја претстави својата земја, тогаш нека им биде, нема да се наметнувам. Не сакам многу да зборувам на таа тема“, изјави неодамна Јелена на темата Евросонг.

 

 

Ќе ви се допадне

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch My Hero Academia Season 5 Episode 25

aniwatch app AniWatch Attack on Titan Final Season (Dub)

watch anime dub Demon Slayer: Entertainment District Arc

watch anime online That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

english dubbed anime AniWatch Tokyo Ghoul