Мајка ѝ ја наговорила Ким Картал да се врати во улогата на Саманта: Таа е мојот идол

Актерката Ким Катрал се врати во улогата на Саманта во втората сезона на серијата „Сексот и градот“. Иако се појави само за кратко, за неа се зборува со денови. Првично ја одби понудата на HBO, а причина беше односот со Сара Џесика Паркер.

Кога заедно снимале, Ким поставила различни услови од оние на колешките, па уште тогаш се појавиле тензии меѓу нив. Оттогаш двете не се во добри односи, но новата сезона на серијата не можеше да помине без нивното пријателството.

Сега Ким откри зошто ја прифатила улогата во втората сезона и кој ѝ бил најголем поддржувач. Станува збор за нејзината мајка, Гледис Шејн Бах, која ја охрабрила да се врати ѝ да ги израдува фановите.

„Мојот идол отсекогаш била мајка ми. За мене, жена во моите 60-ти, мислам дека најголемиот предизвик е да продолжам да бидам релевантен, да продолжам да работам, да имам што да кажам. Иако мајка ми никогаш не можеше да се поврзе со работа што ќе ја направи среќна, таа долго време беше депресивна и сама, никогаш не го изгуби духот. Тоа е нешто што ми го пренесе. Благодарен сум и што ме научи да се залагам за себе и да не дозволувам другите да го контролираат мојот наратив. Тоа е многу важна лекција за младите жени“, рече Ким.

Scroll to Top