Осудено момчето кое го нарече Хари предавник на расата и повика на негово убиство

By

Полскиот тинејџер Михал Севчук член на неонацистичка група, кој го нарече принцот Хари предавник на сопствената раса, затоа што се омажил за американската актерка Меган Маркл и повика на негово убиство, е осуден на повеќе од четири години затвор, пренесе „Би-Би-Си“.

Михал (19) објавил фотографија на која насочил пиштол кон главата на војводата на Сасекс, и напишал „Ќе се видиме подоцна, предавник на расата“. Фотографијата ја објавил неколку месеци откако Хари се венчал со Меган, чија мајка е Афроамериканка, а татко ѝ е од белата раса.

Севчук со неговиот другар Оскар Дун Козоровски (18), двајцата од полска националност, ја признале вината за поттикнување на тероризам.

Двајцата се сметале супериорни од повеќето друштва и веруваат дека нивна должност е да ги изразат своите убедувања и да ги подучат другите“, изјавил Мартин Сноуден, детектив и лидер на противтерористичката полиција во североисточна Англија.

„Голем дел од материјалот кој го објавиле на социјалните мрежи, не само што ги одразува нивните екстремистички убедувања, туку и ги поттикнува другите да изведуваат еднакви вакви неумесни дела“, додал Сноуден.

Севчук е осуден на четири години и три месеци, додека Дун Козоровски добил 18 месеци затвор. Преку останатите објави на интернет, двајцата осуденици ги поддржале активностите на норвешко екстремно десничарскиот убиец Андрес Брејвик и неонацистичката група Соненкриг Дивисион.

Ќе ви се допадне