Почина чешка пејачка откако намерно се заразила со коронавирус

By

Пејачката на чешката фолк група „Асонанс“, Хана Хорка, почина од коронавирус на 57 години. Таа намерно се заразила со корона за да добие ковид потврда, соопштија од нејзиното семејство.

dobivaj vesti na viber

Син ѝ Јан Рек рече дека одбила да се вакцинира ѝ се изложила на вирусот. Јан и неговиот татко кои биле вакцинирани, исто така се заразиле од ковид пред Божиќ.

„Таа одлучи дека повеќе би сакала да го добие вирусот отколку да се вакцинира“, рече Рек кој ги обвини локалните анти-ваксери за смртта на неговата мајка и рече дека ја имаат нејзината крв на своите раце.

„Точно знам кој го оформил нејзиното мислење. Тажен сум што повеќе им веруваше на непознати луѓе отколку на семејството и на нејзините тези за стекнување природен имунитет преку изложеност на болеста“, рече Јан Рек.

Два дена пред смртта, таа напиша: „Преживеав. Беше живописно. Сега ќе има концерти, театри, сауни, патувања до морето“.

За потсетување, во Чешка, потребен е доказ за вакцинација или доказ за неодамна прележан Ковид-19 за присуство на социјални настани.

 

Ќе ви се допадне

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Attack on Titan Season 2 (Dub)

watch animes The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

AnimeFreak Dragon Ball Super (Dub)

AnimeFreak JUJUTSU KAISEN

watch anime free Death Note (Dub)

tải go88