Почина режисерот Алан Паркер

By

По долгогодишна битка со болеста, почина познатиот британски режисер Сер Ален Паркер, пишуваат светските медиуми. Тој почина на 77 годишна возраст. Беше добитник на наградата „Бафт“, а двапати беше номиниран и за Оскар.

Кариерата ја започнал во режирање на реклами, а подоцна преминува на филмовите. Во 2002 година ја доби почесната титула витез. Неговите најдобри филмови се „Полноќен експрес“, „Евита“, „Анѓелско срце“, „Мисисипи во пламен“, и други. .

 

Ќе ви се допадне