Почината иконата на француската шансона Жилиет Греко

By

Иконата на француската шансона Жилиет Греко почина на 93 години. Таа беше осум децении на сцената, а на 89 години ја оджа нејзината проштална турнеја.

„Жилиет Греко почина опкружена со своите сакани, во својот дом во Раматие. Имаше исклучителен живот“, стои во соопштението.

Греко е родена 1927 година. Таа беше затворена од нацистите за време на Втората светска војна, но потоа почна да настапува во подрумски клубови и кафулиња. Облечена во црно, таа стана муза на филозофите и писателите, вклучително Жан Пол Сартр и Алберт Ками.

Кон средината на 40-тите години од минатиот век романописецот Роман Кено и филозофот Жан Пол Сартр ги напишаа песните што ѝ го донесоа првиот голем успех на Греко во нејзината кариера. Пееше песни на Жак Превер, на Бертолд Брехт, на Борис Вијан, на Франсоа Саган и на Серж Гензбур.

По настапите во легендарните париски кабареа, замина за Њујорк каде што стекна светска слава. По врската со џез-трубачот Мајлс Дејвис, таа имаше три брака. Во 2015 година одржа проштална турнеја што ја нарече „Мерси“, која траеше 12 месеци.

Имаше и две филмски улоги, во „Орфеј“ во 1950 година и осум години подоцна во „Добар ден таго“.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime heaven AnimeHeaven Record of Ragnarok

watch subbed anime Attack on Titan

online anime AnimeHeaven Attack on Titan Season 2 (Dub)

AnimeHeaven Bleach (Dub) Episode 362

AnimeHeaven Naruto: Shippuden (Dub)