Славните личности и УНИЦЕФ побараа од богатите држави да им донираат ковид-вакцини на сиромашните

By

Светските ѕвезди Дејвид Бекам, Били Ајлиш, Орландо Блум, Енди Мареј, Кејти Пери, Јуан Мекгрегор, Вупи Голдберг, Клаудија Шифер и Пријанка Чопра Џонас го поддржаа барањето на УНИЦЕФ богатите држави да им донираат вакцини против короната на сиромашните земји.

„Пандемијата нема да заврши додека не заврши секаде“, вели Дејвид Бекам во писмото што славните личности го испратија до државите од Г7, барајќи од нив да донираат 20% од нивните вакцини до август.

УНИЦЕФ бара да не се праќаат големи количества одеднаш, зашто сиромашните земји немаат ресурси веднаш да ги искористат сите вакцини, па тие би можеле да пропаднат. Шефицата за вакцини во УНИЦЕФ, Лили Капрани, изјави дека богатите држави би требало да го вакцинираат своето население во исто време кога и остатокот од светот.

„Во еден момент ќе треба да се вакцинираат и оние под 18 години. Но, приоритет во моментов е ранливите групи низ светот да добијат вакцина. Велика Британија и земјите од Г7 можат сега да им донираат вакцини на сиромашните земји без да го нарушат вакцинирањето на своето население“, изјави Капрани.

Славните личности во своето писмо велат дека УНИЦЕФ веќе испорачува вакцини на сиромашните земји, но недостигаат 190 милиони дози.

„Земјите од Г7 наскоро ќе имаат доволно за да донираат 20% од вакцините меѓу јуни и август и со тоа да се обезбедат над 150 милиони дози за Ковакс програмата“, се вели во писмото.

Ќе ви се допадне

https://animefreak.ws attack on titan animefreak. Anitore! XX: Hitotsu Yane no Shita de Specials Episode 6

https://wcostream.cc dubbed anime. Bakugan: Gundalian Invaders (Dub) (https://wcostream.cc/m/zy7) Episode 39

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD. Watch Extra Olympia Kyklos Episode 24