Благица Павловска, „Нокаут“, Сани и Баже: фолк и поп-ѕвезди ќе пеат на годинешниот „Охрид фест“

By

На 10 и 11 септември на сцената на Долни Сарај ќе се одржи 28. издание на фестивалот „Охрид фест – Охридски трубадури 2021“.

Годинава фестивалот ќе има две вечери – фолк и интернационална. Организаторот на фестивалот, Григор Копров, вели дека нема да ја прекинат традицијата, особено што фестивалот во малку поинакво издание се одржа и лани.

„Лани, и покрај неизвесноста предизвикана од пандемијата, го одржавме фестивалот, на што особено се гордееме. Продолжуваме каде што застанавме, очекуваме квалитетни песни, кои ја следат трубадурската традиција, но и многу добри поп-композиции и атрактивни гости на интернационалната вечер“, вели Копров.

На фолк-вечерта ќе настапат Благица Павловска, дуетот Баже Груевски и Сани, Ирена Спасовска, Барбара, „Скопски боеми“, Петар Нечовски, „Соната“, Нино Величковски, Петар Христов, групата „Лихнида“ и многу други. На фестивалот ќе пеат и „Нокаут“, Ристо Самарџиев, Александар Јосифовски, Димитар Андоновски, Филип Јордановски, а организаторите најавуваат и многу музички изненадувања на интернационалната вечер.

Годинава, „Охрид фест“ ќе им посвети особено внимание на дебитантите што ќе ја почнат својата музичка кариера на фестивалот.

Ќе ви се допадне

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Medabots (Dub) Episode 52

Watch anime online for free at AniWatch watch anime online. Watch Dogtanian and the Three Muskehounds (Dub) Episode 26

Watch anime online for free at 4Anime tower of god 4anime. Genshiken (Dub) (https://4anime.biz/m/OzVK) Episode 12

KissAnime Forexfactory: https://www.forexfactory.com/kissanimemx