300 луѓе во изолација по ширењето на коронавирус во ноќн клуб во Цирих

By

Здравствените власти на Цирих наредија десетдневна изолација за речиси 300 гости и вработени во еден ноќен клуб, откако еден од посетителите имал позитивен тест на коронавирус и било докажано дека заразил уште неколкумина.

Тој бил во клубот на 21 јуни и четири дена подоцна имал позитивен тест, исто како и пет други лица со кои бил вечерта.

Како и останатите европски земји кои ги олеснија коронамерките, и Швајцарија бележи пораст на бројот на заразени, од 18 во понеделникот на 69 вчера. Чешка, пак, пријави 260 нови случаи на коронавирус, што е најголема дневна бројка од 8 април.

Ноќните клубови во Швајцарија повторно беа отворени овој месец, но имаат обврска да ги регистрираат своите гости.

„Во случај да имаме нови големи кластери, клубовите повторно би можеле да бидат затворени“, изјавија од министерството за здравство.

 

Ќе ви се допадне

Watch Negima!? Haru Special!? Episode Full

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real

Website https://twistmoe.net: Watch Kimi no Iru Machi: Tasogare Kousaten twistmoe Episode 2 anime streaming

4Anime: Kuromukuro anime episode 26 online free at https://4anime.biz sword art online 4anime

Bit: http://bit.do/https-animefreak-ws

Youmagine: https://www.youmagine.com/gogoanimelol/