Албанија догодина ќе ги лансира првите сателити во вселената

By

Премиерот на Албанија, Еди Рама, објави дека земјата догодина ќе ги лансира првите сателити во вселената. Албанија ќе лансира два сателита, „Албанија 1“ и „Албанија 2“, во соработка со компанијата на Илон Маск, „Спејс екс“.

„Албанија ќе биде во орбитата, неверојатно, но вистинито“, рече Рама.

Првиот сателит наречен „Албанија 1“ ќе биде испратен во вселената во март 2022 година, а лансирањето на вториот сателит е планирано за јуни. Рама не откри за каков тип сателити се работи, но кажа дека од „Спејс екс“ го запознале со деталите за лансирањето.

„‘Албанија 1‘ и ‘Албанија 2‘ ќе ни овозможат да ја засилиме контролата врз целата територија на земјата“, изјави Рама.

Ќе ви се допадне

AnimeBee: BLAME! anime episode Full online free at https://animebee.to anime

WCOStream: Yuki Yuna is a Hero: The Washio Sumi Chapter anime episode 7 online free at https://wcostream.cc wcostream dragon ball z

Hero Return (https://animeheaven.pro/m/683P) Episode 12

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE

Okami-san and Her Seven Companions (Dub) (https://gogoanime.be/m/vply) Episode 12