Американката Елиша Силверстин гостува на првиот концерт на Филхармонијата во 2022

By

Американската виолинистка Елиша Силверстин ќе настапи на првиот концерт во новата година на Филхармонијата како солистка. Концертот насловен како „Галантна Индија“ ќе започне вечерва со почеток од 20 часот. Габриел Бебешелеа ќе настапи како диригентка, додека како гостин ќе настапи и српскиот чембалист Предраг Госта. На репертоарот ќе има дела од Жан Филип Рамо и Филип Болоњ, барокни француски композитори. Болоњ е попознат како Шевалие де Сен-Жорж, кого музичките историчари го нарекуваат црниот Моцарт.

dobivaj vesti na viber

Според описот на Филхармонијата во нивната најава на концертот, Силверстин е една од највпечатливите американски виолинистки од помладата генерација, чија пасија е изведувањето на барокната музика.

Ќе ви се допадне

animes online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Mieruko-chan Episode 3

AnimeDao Redo of Healer Episode 8

Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 13

english anime One-Punch Man

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 17

tải go88