Денеска е денот на чоколадото, најмногу се конзумира во Европа

By

Во целиот свет денеска се обележува Денот на чоколадата. Првото чоколадо во Европа се произвело во 1550 година.

dobivaj vesti na viber

Светскиот ден на чоколадата се одбележува од 2009 година, пренесува „Хералд сан“ и додава дека Денот на млчената чоколада се одбележува на 28 јули, а на белата чоколада на 22 септември.

Според пишувањето на „Дејли стар“, овој ден е многу важен со оглед на тоа дека околу милијарда жители од нашата планета секојдневно јадат чоколада.

Весникот потсетува дека чоколадата, освен што е вкусна, е единствената материја која што се јаде, а може да се стопи на температура помалку ниска од температурата на човечкото тело, поради тоа што се топи уште во устата.

Европјаните јадат повеќе чоколада од остатокот на светот, а жителите на Велика Британија, Швајцарија и Германија во просек јадат по 11 килограми чоколадо на годишно ниво.

Според статистиката дрвото кака е многу тешко за одгледување, а фармерите секоја година губат околу 30% од посевите.

Ќе ви се допадне