Диџеј сетови на Ана Мало и Гемза од железничката станица во Скопје ќе го одбележат пристигнувањето на европскиот воз

By

Вечерва со почеток од 21:00 часот, во чест на одбележување на Европската година на железницата, преку „Јутјуб“ и „Фејсбук“ каналите на „Терапија“ ќе ве забавуваат диџеите Ана Мало и Гемза, кои ќе настапат од Железничката станица во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Настанот е во организација на Европската куќа во Скопје и Делегација од Европската унија, а локацијата е избрана уште на 13 септември по повод пристигнувањето на европскиот воз ConnectingEuropeExpress кој мина преку 26 земји, почнувајќи од Лисабон.

Тој неделава пристигна во Париз и со тоа симболично се одбележа 2021 година како Европска година на железницата.

За потсетување, авторот на железничката станица Скопје е јапонскиот архитект Кензо Танге и таа била изградена помеѓу 1971 и 1981 година, а првиот воз пристигнал во Транспортниот центар на 27 јули 1981 година.

Таа е исто така, дел од мега структурата „Градска порта“ која не доживеа целосна реализација.

Интересно е да се нагласи дека ова е најголемата мостовска конструкција во земјата, но и одличен пример за бруталистичката архитектура во главниот град.

Ќе ви се допадне

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

dubbed anime ANIMEFLIX The Rising of the Shield Hero (Dub)

One Piece (Dub) Episode 749

Demon Slayer: Entertainment District Arc Episode 1

High School DxD Episode 8

animes online Attack on Titan (Dub)

tải go88