(ФОТО) Костимите за капење не се како некогаш – Ќе се зачудите како се менувале во последните 200 години

By

Во оваа галерија ќе погледнете колку женските костими за капење, всушност го променија текот на историјата.

Првата слика прикажува во што жените се капеле во Викторијанската доба на крајот на 19 век. Втората го прикажува самиот почеток на 20 век, додкека на третата може да се видат капачи од 1919 година. Четвртата е фотка од 20 години од минатиот век. На петтата е Анете Келерман, првата жена која го преплива Ла Манж. На себе имала само едноделен костим за капење, кој минимално и сметал за време на пливањето.

Половината на минатиот век, изгледот на костимите за капење сепак почнал да се менува на начин да сите станаа се пократки и поудобни (шеста слика). 1946 година направен е првото вистинско бикини, а наречен е по пацифистичкиот остров (седма слика). Осмата, деветата и десетата фотка ги прикажуваат костимите за капење од 60-те, 70-те и 80-те години, а остатокот од сликите веруваме дека ви е добро познат (1990-2017).

Ќе ви се допадне

AniWatch watch anime dub: Watch Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 1 (https://aniwatch.pro/m/gqAN/ep-1)

ANIMEFLIX animeflix inuyasha: Black Clover (Dub) Episode 149