Фотографија што целосно му го променил животот на девојчето питач

By

14 мај 2016 година е денот што бил судбоносен за младата Филипинка Рита Гавила.

dobivaj vesti na viber

Дванаесетгодишното девојче, додека просело на улица, било фотографирано од страна на Тофер Кинто Бургос, а две години подоцна таа станала актерка и манекенка што има многубројни обожаватели во Азија.

Девојчето просело на улиците за да им помогне на родителите да може да го прехранат семејството. Покрај Рита, имале уште пет деца.

„Бевме маѓепсани од нејзината убавина“, вели фотографот Тофер Кинто Бургос опишувајќи го моментот кога првпат ја видел Рита. Побарал соодветен агол и ја фотографирал.

Merry Christmas everyone 😘

A post shared by Rita Gaviola (@babyrita13) on

Фотографијата на интернет е споделена повеќе од милион пати. Корисниците се сожалиле на девојчето и почнале да собираат пари за нејзиното школување. Медиумите исто така се заинтересирале за неа. Набргу потоа се појавила во филипинското шоу „Големиот брат“. Ова реално шоу ѝ помогнало да стане ѕвезда во земјата.

Hello 2018 🤗😉

A post shared by Rita Gaviola (@babyrita13) on

На „Инстаграм“ денеска ја следат повеќе од 10.000 луѓе. Благодарение на својата убавина и фотографии, таа се извлекла од сиромаштијата.

Под сликата напишала:

„Добро го паметам денот кога ме фотографираа. Бев малку уплашена и тажна затоа што не знаев што ќе се случи“, вели таа.

Naalala ko pa noong araw na makuhanan ako ng larawan na ito, di ko mawari aking nadarama may takot saking isipan, at konting sayang nararamdaman dahil sa oras na yun di ko alam ang mga posibleng mangyari sakin, ngunit dumating na ang mga diko inaasahang pangyayari yoon po ngayon ang aking pinapasalamat unang una po sa ating puong may kapal at pangalawa kay kuya Topher na kung di dahil saknya di mangyayari ang lahat lahat ng ito. Sa patuloy po na sumusuporta sakin moral at financial support kay mami Grace na andyan lagi para sakin,at sa lahat lahat po ng sumusuporta at nag titiwala sakin maraming maraming salamat po, Mahal na mahal ko po kayong lahat. ❤😭😘😘😘 sana wag po kayong magsawang abangan ang movie ko 😅😂 at sa mga susunod pa thank you po ulit.😘😘😘

A post shared by Rita Gaviola (@babyrita13) on

Најмногу се плашела дека ќе ја уапсат поради тоа што просела, но работите тргнале во позитивна насока благодарение на фотографот со кого и денеска е во контакт.

 

 

Ќе ви се допадне