Граѓаните на Онтарио од оваа година ќе го празнуваат роденденот на Никола Тесла

By

Граѓаните на Онтарио од оваа година ќе го празнуваат роденденот на Никола Тесла, пишуваат светските медиуми. Десетти јули, кога се родил големиот научник стана и официјален празник во канадската провинција.

Одлуката била донесена на иницијатива на членовите на локалниот парламент од редовите на Новата демократска партија на Том Ракочевиќ.

Законот го потпишале и претставници на британската кралица Елизабета и заменик-гувернерот на Онтарио, Елизабет Доудсвел. Во Законот било објаснето дека станува збор за српско-американски пронаоѓач и инженер.

Исто така се потсетува дека патентите на Тесла биле основа за изградба на првата светска хидроелектрана на Нијагара и дека по 25 години, сите населени места во Јужна Онтарија добиле струја.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at AniWatch anime stream. Watch Detective Conan Movie 09: Strategy Above the Depths Episode Full

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Star Cat Fullhouse Episode 4

Watch anime online for free at GoGoAnime gogoanime pro. Watch Akiba's Trip The Animation Episode 13