„Ил диво“ првпат ќе има концерт во Скопје: ќе пееме во чест на починатиот Карлос Марин

By

Еден од најпопуларните бендови изминатите години, „Ил диво“, на 15 октомври ќе одржат концерт во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Ова ќе биде нивно прво гостување во Македонија. Концертот на „Ил диво“ е дел од нивната светска турнеја, а во чест на Карлос Марин, еден од пејачите во бендот кој почина во декември од корона.

dobivaj vesti na viber

„Решивме да ја продолжиме турнејата и да пееме за Карлос, бидејќи музиката беше негов живот. Го сакаа милиони фанови ширум светот и ние имавме среќа и чест што можевме да настапуваме со него толку многу години. Длабоко ќе ни недостасуваат неговата разиграност, пријателство и брилијантен глас“, рекоа останатите тројца членови во најавата за турнејата.

Во „Ил диво“ пеат Американецот Дејвид Милер, Французинот Себастијан Изамбард и Швајцарецот Урс Булер. Тие, заедно со Марин го основаа бендот во 2003 година и се прославија со преработки на светските хитови во оперски и класичен стил. На концертот во Скопје, тие ќе ги испеат своите најголеми хитови, а специјален гостин ќе биде мексиканско-американски баритон Стивен ЛеБри.

Билетите за концертот на „Ил диво“ ќе бидат во продажба од 4 март.

Ќе ви се допадне