Како е можно филмски пиштол реквизит да убие

By

Откако актерот Алек Болдвин ненамерно ја уби камерманката Халина Хачинс и го рани режисерот Џоел Соуза на снимањето на неговиот нов филм „’Рѓа“, во јавноста се поставува прашањето како е можно филмски реквизит да убие човек и зошто би се користел вистински пиштол на филмски сет? Инцидентот се случил кога Болдвин го чистел пиштолот реквизит, кој бил наполнет со ќор-фишеци.

Според инструкторот за огнено оружје Дејв Браун, причината за ова е убедливост на сцените. Тој во натпис за списанието „Американски кинематографер“ во 2019 година откри дека вистинското огнено оружје создава впечаток за автентичност, особено кога се снима во крупен план. Секој што некогаш држел вистинско оружје во раката може да потврди дека вистинскиот пиштол изгледа и тежи сосема поинаку од лажниот.

Но, според Браун, употребата на вистинско огнено оружје на филмски сет или на снимањето серии бара и обучен професионалец, чија задача е да се осигури и дека оружјето се користи во согласност со строгите безбедносни мерки.

Ќор-фишекот е всушност речиси идентичен со куршумот, а клучната разлика е самиот проектил. Наместо оловниот проектил што го имаат вистинските куршуми, врвот на ќор-фишекот обично се запечатува со восок или некој друг материјал што спречува барутот да испадне од внатрешноста на патронот. Тоа значи дека со повлекување на чкрапалото на пиштол со ќор-фишек во цевката, ќе добиете ефект речиси идентичен како истрелување вистински куршум – звук, повратен удар, блиц на цевката, исфрлен патрон – сè е исто, освен што во случај на ќор-фишекот нема парче олово што излегува од цевката.

Со употреба на пиштол реквизит може да дојде и до смрт ако пиштолот е неправилно наполнет. Во 1993 година на снимањето на филмот „Враната“ смртно беше ранет актерот Брендон Ли, син на легендарниот Брус Ли. Во цевката на пиштолот претходно останал вистински куршум, а кога во оружјето бил додаден и ќор-фишек, експлозијата од цевката го истуркала проектилот, кој претходно бил заглавен и го усмртил Ли. Тој починал по шест часа во болница.

Истрагата за овој немил настан сè уште е во тек, a Болдвин по инцидентот сам се пријавил во полиција за да даде изјава.

(Фото) Алек Болдвин случајно уби снимателка на снимање на филм и го рани режисерот Џоел Соуза

Ќе ви се допадне

Website https://animefreak.ws: Watch Jungle wa Itsumo Hare nochi Guu Final animefreak Episode 7 sites like animefreak

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Watch Little Pollon Episode 2

Website https://aniwatch.pro: Watch Ace of Diamond OVA aniwatch Episode 3 aniwatch

Watch Appleseed XIII: Ouranos (Dub) Episode Full