„Ламборџини“ произведе автомобил за колекционер според модел од 1971 година

By

Легендарниот прототип Countach на Ламборџини, наречен LP500, кој бил премиерно прикажан во 1971 година на салонот за автомобили во Женева, доби нова, модерна верзија. Автомобилот од 1974 година беше целосно искршен на креш-тест, па компанијата реши да направи комплетно нов автомобил и да ја одбележи 50-годишнината од промоцијата на Countach. Истовремено, тие ќе го реставрираат и стариот, искршен автомобил, кој ќе го купи анонимен колекционер.

Пред да почнат со изработка на новата верзија, моделот LPI 800-4, одделот за реставрација потрошил 25.000 работни часови за да го врати вистинскиот изглед на оригиналниот автомобил, а потоа да направат нов модел.

Според „Ламборџини“, колекционерот уште во 2017 година изразил интерес за купување ваков автомобил, а компанијата го прифатила овој предизвик. Притоа, за новиот автомобил биле користени оригинални резервни делови, а многу од нив биле повторно направени. На пример, „Пирели“ ги произвел оригиналните гуми Cinturato CN12 на кои возел оригиналниот прототип. Исто така, се користела истата нијанса на жолта боја, Giallo Fly Speciale, 3D-скенирање на LP 400 резултира со големината на телото и односите помеѓу одделните површини.

Цената на новиот Countach LPI 800-4 изнесува 2,56 милиони фунти, а реставрираниот, кој ќе го купи колекционерот, ќе чини 2,64 милиони долари.

 

Ќе ви се допадне

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Attack on Titan Season 3 (Dub)

AniWatch Black Clover

DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 15

ani watch Tokyo Revengers

animes online AniWatch Tokyo Revengers