Минхен сака да ја обои „Алијанц арената“ во боите на виножитoто за инает на Унгарците

By

Градскиот совет на Минхен побара „Алијанц арената“ да биде осветлена во боите на виножитото за последниот меч од групната фаза на Германија против Унгарија во знак на протест на анти-ЛГБТ законите кои ги усвои оваа земја.

Германците ја пречекуваат Унгарија на стадионот на Баерн Минхен во среда, неколку дена откако унгарскиот парламент усвои закон со кој се ограничува ЛГБТ соддржината за тие под 18 години, во голема политичка победа на конзервативниот премиер Виктор Орбан.

„Баварската престолнина е посветена на различност, толеранција и еднаквост во спортот и општеството. Затоа стадионот треба да свети во боите на виножитото пред мечот“, се вели во барањето од советот до градоначалникот Дитер Рајтер.

Ќе ви се допадне

Watch Caligula Episode 12

Shadow Star Narutaru (https://animebee.to/m/kox4) Episode 13

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Pokémon Generations (Dub) Episode 18

Roomstyler: https://roomstyler.com/users/animeflixnl

Methodspace: https://www.methodspace.com/members/animefreakws/profile/