Нов вид коронавирус во Јапонија, различен од тој во Британија

By

Откриен е нов вид коронавирусот, различен од тој во Велика Британија, откако е пронајден кај четири лица кои пристигнале во Токио од Бразил. Ова го соопшти јапонското Министерство за здравство. Од таму велат дека четворицата патници кои на 2 јануари слетале на аеродромот Ханеда во Токио од Амазонас, Бразил имале позитивен тест на Ковид-19 откако поминале некое време во карантин на аеродромот.

Шефот на Националниот институт за заразни болести, Такаџи Вакита, рече дека новиот вид е различен од мутираните кои веќе забрзано се шират во Велика Британија и во Јужна Африка. Институтот вели дека засега нема докази дека новата мутација на Ковид-19 е позаразна.

Од четворицата патници, еден маж на 40-тина години е хоспитализиран поради тешкотии во дишењето, додека жена во 30-те години се пожалила на болка во грлото и на главоболка. Момче тинејџер имало треска, додека тинејџерката немала никакви симптоми.

 

Ќе ви се допадне

WCOStream wcostream hunter x hunter: SK8 the Infinity (Dub) Episode 8

GoGoAnime dubbed anime: Kuroko's Basketball 2 (https://gogoanime.be/m/m2B) Episode 25