Новиот „Спајдермен“ е првиот филм во пандемијата што заработил милијарда долари

By

Новиот Спајдермен, „Нема пат до дома“, е првиот филм од почетокот на пандемијата што заработил повеќе од една милијарда долари во светот. Со тоа овој филм стана најуспешен во 2021 година. „Спајдермен“ го победи кинескиот блокбастер „Битката за езерото Чангџин“, кој заработи повеќе од 905 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Третиот филм за суперхеројот на „Марвел“, во кој Том Холанд ја игра главната улога, овој викенд стигна до заработката од 1,05 милијарда долари. Тој сè уште не почнал да се прикажува во Кина, која е најголемиот филмски пазар на светот.

Последниот филм што ја надминал границата од една милијарда долари беше „Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер“ од 2019 година и оттогаш ниеден филм не дојде ни блиску до оваа цифра поради пандемијата и затворените киносали.

Пред „Нема пат до дома“, најуспешниот холивудски филм во времето на пандемијата, беше последниот филм за Бонд, „Не е време за умирање“, кој оствари приход од 774 милиони долари.

Ќе ви се допадне

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Naruto: Shippuden Episode 494

anime flix BANANA FISH

anime to watch Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

Death Note (Dub) Episode 35

tải go88