Њујорчанец е обвинет затоа што му се заканувал на Трамп дека ќе го убие него и неговите деца

By

Маж од Њујорк бил обвинет затоа што му се заканувал на поранешниот американски претседател Доналд Трамп дека ќе го убие него и неговото семејство. Станува збор за 72-годишниот Томас Велнички, кој Трамп го споредил и со Хитлер.

dobivaj vesti na viber

Обвинителите рекоа дека Томас му се заканил и му рекол дека ќе неправи сè за да ја обезбеди неговата смрт, а еднаш се распрашувал и за заштитата на Тајната служба за поранешниот претседател и неговите деца.

Тој сега е осуден за закана со убиство, закана за киднапирање и нанесување телесни повреди на Трамп.

Случајот е покренат откако Трапмп продолжи да ги изнесува тврдењата дека поради широко распространетите изборни измами, тој изгуби од Џо Бајден.

Група на негови приврзаници го нападнаа американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година во неуспешен обид да ги поништи изборните резултати.

Обвинителите рекоа дека Велнички покажал интерес да го убие Трамп, во периодот меѓу јули 2020 година и декември 2021 година, одосно за време и по неговото претседателствување. Тоа го направил во разговор со полицијата на Капитол и Тајната служба.

Велнички наводно ѝ рекол на полицијата во Капитол дека ќе набавел оружје ако Бајден ги изгубел изборите и ако Трамп одбиел да се повлече. Тоа го кажал и во едно интервју во јули 2020 година.

Обвинителите рекоа дека Велнички ја повикал Тајната служба околу 4 јануари 2021 година, заканувајќи се дека ќе го убие Трамп и уште 12 негови приврзаници во Конгресот, нарекувајќи ги мајмуни.

„Ќе го убијам и него и неговите 12 мајмуни“, наводно се заканил Велнички.

 

Ќе ви се допадне

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime tv JUJUTSU KAISEN (Dub)

4Anime 6 LOVERS

Tokyo Revengers

watch animes 4Anime Dragon Ball (Dub)

Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 4

tải go88