Откриен цртеж стар 73 илјади години

By

Научниците тврдат дека го откриле најстариот познат цртеж, стар 73.000 години. Цртежот е направен на мал фрагмент од карпа во Јужноафриканската Република, во пештерата Бломбос, пренесува „Би-би-си“. На цртежот се гледаат вкрстени и попречни линии нацртани со помош на црвен пигмент. Овој древен цртеж многумина ги потсетува на популарниот знак за хаштаг (#).

dobivaj vesti na viber

„Цртежот е првокласен показател за модерното поимање на стварноста од страна на нашиот вид“, велат научниците во натпис објавен во престижниот магазин „Натура“.

Иако други научници имаат најдено и постари траги оставени во боја на други места во светот, истражувањата покажаа дека ова е првиот апстрактен цртеж.

„Оригиналниот цртеж е најверојатно покомплексен. Наглото прекинување на сите линии на работ од фрагментот укажува дека примерокот првично се протегал на поголема површина“, вели водечкиот истражувач, археологот Кристофер Хеншилвуд, за „Ројтерс“.

 

Ќе ви се допадне

anime sites. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime streaming That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

AnimeHeaven My Hero Academia Season 2 (Dub)

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 30

anime sites AnimeHeaven The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

english anime Redo of Healer

tải go88