Почнуваат велигденските пости

By

Велигденските пости почнуваат во понеделник (19 февруари) еден ден по Прочка. Постите во предвелигденскиот период се најважниот посен период во текот на годината и се нарекуваат Големи пости.

dobivaj vesti na viber

Затоа, ако постите од наредната недела, оваа недела треба да се придржувате до одредени правила во исхраната. Оваа недела не треба да јадете месо, но дозволно е да јадете риба и јајца.

Големиот пост е и најстрог пост на црквата и задолжителен е за сите христијани. Во време на овој пост треба да се воздржуваме од конзумирање месо, јајца, сирење, млеко, значи секоја храна што содржи животински масти.

Риба и вино можат да се конзумираат само на Благовец, Лазарева сабота и Цветници. Среда и петок се строги пости на вода.

Првите три дена од првата недела на Големиот пост, се пости строго. Тоа важи и за последната недела од постот, која се пости на вода.

Ќе ви се допадне

free anime online. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 2 Episode 7

anime stream DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

One Piece (Dub) Episode 754

Komi Can’t Communicate Episode 3

free anime online ANIMEFLIX So I'm a Spider, So What?

tải go88