Пронајдени остатоци од џиновски диносаурус

By

Во Австралија се пронајдени остатоци од џиновски диносаурус за кој се проценува дека бил висок 6,5 метри и долг 30 метри.

Научниците го нарекоа Купер, а пронајден е на југозападот на Квинсленд.

Иако е откриен уште во 2007 година, тек сега е научно категоризиран, пишува Си-ен-ен.

Истражувачите од Музејот на природна историја „Ероманга“ и на Музејот „Квинсленд“ вчера објавија нова студија во списанието PeerJ. Сметаат дека Купер (Australotitan cooperensis) шетал по Земјата пред повеќе од 90 милиони години. Станува збор за титаносаурус – огромен тревопасник кој припаѓа на семејството сауроподи, најголемиот вид диносауруси.

Поради изгледот и градбата потсеќа на познатиот брахиосаурус. Еве како се претпоставува дека изгледал:

Ќе ви се допадне

WCOStream - Watch anime online, English dub anime. Slayers Next (Dub) (https://wcostream.cc/m/zPwD) Episode 26

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. Star Fox Zero: The Battle Begins Episode Full

https://aniwatch.pro free anime. Watch Case Closed Movie 4: Captured In Her Eyes Episode Full

KissAnime Pbase: https://pbase.com/kissanimemx/profile