Снежната бура во САД однесе 59 животи

By

Најмалку 59 лица настрадаа во невремето кое ја погоди Америка. „Асошиетед прес“ пренесува дека ова е уште еден кризен предизвик за администрацијата на новиот претседател Џо Бајден.

Месец дена како е на должност и се бори со пандемијата со коронавирусот, сега администрацијата на Бајден се справува со силната и снежна бура во Тексас, Оклахома и другите држави.

Без електрична енергија и недостиг на вода се останати милиони луѓе. Едно од главните ветувања на Бајден во кампањата, беше борбата против системскиот расизам и климатските промени. Медиумите пренесуваат дека силната бура прави потешкотии и со борбата со пандемијата.

Силното невреме оневозможува да се дистрибуираат вакцините.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven watch animes: Dragon Ball (Dub) Episode 153

WCOStream we bare bears wcostream: Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 1 (https://wcostream.cc/m/2Are/ep-1)