Судот ги отфрли обвинувањата против снимателката која шутираше мигранти

By

Унгарската телевизиската снимателка која со нога ги удираше мигрантите кои во 2015 година бегале од полицијата, во вторникот беше ослободена од сите обвинувања.

Петра Ласло претходно на првостепен и второстепен суд е осудена на условна тригодишна казна затвор затоа што во 2015 година, во екот на мигрантската криза, удираше мигрант со дете.

Снимката предизвика бран на осуда во време кога Унгарија и онака беше под удар на критика за својата политика кон мигрантите.

Судот утврдил дека на снимателката единствено може да ѝ биде судено поради нарушување на јавниот ред и мир, но истиот е застарен поради тоа што инцидентот се случил пред три години.

Снимателката по инцидентот заработи отказ од медиумот каде работела.

Ќе ви се допадне

AnimeDao animedao site: The Misfit of Demon King Academy (Dub) (https://animedao.nl/m/R2xm) Episode 13

AnimeFreak animefreaks official website: Watch Re:ZERO -Starting Life in Another World- Episode 3