Вака ќе преживеете срцев удар дури и да сте сами: Доволно е да го правите ова

By

Многумина можат да доживеат инфаркт додека не стигне Брзата помош само ако прават една работа.

На многу луѓе кои доживуваат инфаркт им нема помош, бидејќи срцето чука неправилно и почнува да се чувствува лошо, иако има околу 10 секунди пред да изгуби свест.

Меѓутоа, многумина се обидуваат да си помогнат себеси така што ќе кашлаат, енергично, повторно и повторно. Треба да се земе воздух пред секое закашлување, а кашлањето мора да биде продлжено и длабоко. Земањето воздух и кашлањето мора да се повторуваат на секои 2 секунди без престан, додека не стигне помош или додека не очувствувате дека срцето повторно чука нормално.

Длабокото дишење внесува кислород во белите дробои, а движењата со кашлањето го притискаат срцето и оддржуваат циркулација на крвта. На овој начин го одолговлекувате срцевиот удар.

Ќе ви се допадне

Watch Macross Frontier: The False Songstress Episode Full

Animepahe: MegaMan: Axess anime episode 51 online free at https://animepahe.cc watch anime free

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

Mameneko (https://gogoanime.be/m/ZlA1) Episode 12

Vi gravatar: https://vi.gravatar.com/gogoanimebe

Gumroad: https://gumroad.com/animefreakws