(Видео) Археолози тврдат дека откриле јајце од кокошка старо 1.000 години

By

Израелските археолози при ископувањата во градот Јавне пронашле недопрено јајце од кокшка за кое тврдат дека е старо околу 1.000 години. Доколку се потврди нивната теорија, ова ќе биде едно од најстарите во светот, објави Израелскиот институт за антиквитети (ИАА).

„Ова е многу ретко откритие во Израел и во светот. Пронаоѓањето фрагменти од лушпи од јајца е секогаш интересно откритие кога работиме на ископувањата, но тоа е релативно вообичаено. Наоѓањето цело јајце е навистина уникатен феномен”, рекол д-р Ли Пери од ИАА, пишува „Jерусалим пост“.

Јајцето е пронајдено во област што датира од византискиот период, односно меѓу 4 до 7 век од нашата ера.

„Бидејќи пукна, повеќето од внатрешните содржини протекоа, но дел од жолчката беше зачуван, што ќе ни овозможи да истражуваме понатаму“, додала д-р Пери.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at AnimeHeaven dragon ball z anime heaven. makuranodanshi (https://animeheaven.pro/m/Plw) Episode 12

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Hareluya II Boy (https://animeflix.nl/m/lgEB) Episode 3

WCOStream - Watch anime online, English dub anime. Spring and Chaos (Dub) (https://wcostream.cc/m/8z1R) Episode Full

KissAnime Youmagine: https://www.youmagine.com/kissanimemx/designs