(Видео) Лимузината на Путин може да издржи нуклеарен удар

By

Лимузината на рускиот претседател, Владимир Путин, може да издржи нуклеарен удар, пишуваат светските медиуми. Таа добро ми е позната на целиот свет. Се работи за брендот aurus senat и е специјално конструирана за претседателското возење.

Како што пренесуваат светските медиуми, Русите во целиот овој проект вложиле повеќе од 400 милиони долари, а дури и американските новинари истакнале дека е далеку побезбедна од онаа во која се вози американскиот претседател Доналд Трамп.

Сепак, малку се знае за оваа лимузина. Степенот на блиндираност е тајна, исто како и голем број дурги карактеристики што ги има ова возило. Се тврди дека лимузината на Путин може да издржи не само ракетни напади туку и помал нуклеарен удар.

Во опремата има и резерви со кислород и многу работи за кои пошироката јавност не знае. Се прави и цивилна верзија, која чини од 250.000 долари па нагоре.

Постојат две верзии од овој тип. Основата има ознака S600, меѓуосовинско растојание од 3.300 мм и должина од 5.630 мм. Варијантата Л700 е долга 6.620 мм, исто како и претседателската лимузина. Под хаубата има 4,4-литарски битурбомотор со 8 цилиндри, кој специјално за неа го развија од автомобилската компанија „Порше“, со речиси 530 коњски сили и вртежи во еден момент од 880 Nm.

Автомобилот има и хибриден погон, што значи дека располага и со електромотор, а со помош на 9-степен автоматски менувач, развиен во руската компанија „Солерс“ (UAZ), ја пренесува силата на сите тркала. До стотка стигнува за помалку од шест секунди и постигнува максимална брзина, се разбира по електронски пат со ограничување до 250 километри на час.

Лимузината беше посебна атракција на прославата на Денот на победата.

 

Ќе ви се допадне

Watch Beastars 2nd Season Episode 2 (https://animeflix.nl/m/P1KP/ep-2) at website https://animeflix.nl sites like animeflix

Watch Attack on Titan (Dub) Episode 2 (https://kissanimeonline.com/m/6KNg/ep-2) at website https://kissanimeonline.com kissanime fire force