(Видео) НАСА со новите снимки ќе откриваат како настанала Месечината

By

Роботот на НАСА „Куриозитет“ направил снимки од Месечината, кои на истражувачите од вселенската агенција треба даим помогне да состават приказна за тоа како настанало нејзиното формирање.

Абигејл Фриман, која работела на тој проект, изјавила дека во текот на работата таа ѝ нејзиниот тим наишле на многу изненадувања.

„Роверот на 19 декември успеа да сними минерал богат со железо, кој често се создава во водата“, изјавила Абигејл.

Научниците од НАСА сега велат дека ќе се истражуваат деловите на Месечината за кои се знае дека има минерална глина. Велат дека таквата област е доста значителна за нив, а тимот веќе го испитува подрачјето каде наскоро планираат да бушат.

Ќе ви се допадне