Во Америка целосен хаос! – Десничарите удрија на полицијата, крв на сите страни

Возило влета меѓу демонстрантите, насекаде има крв…

Во американскиот град Шарлотсвил во Вирџинија, во моментов беснеат масовни протести, а безбедносната ситуација на полицијата и бега од контрола, бидејќи на улиците може да се види крв и општ хаос меѓу збеснатите протестанти, а колку работата е сериозна, сведочи и фактот дека гувернерот на оваа американска држава прогласи вонредна состојба.

Најмалку две лица се повредени, соопшти полицијата, а пренесува BBC. Полицијата испали солзавец и бибер спреј врз собраните толпи. Дури и едно возило влета меѓу демонстрантите, но засега не е познато колку од нив во овој инцидент се повредени.

Во овој град немирите избија затоа што локалната власт сака да го тргне кипот од генералот Роберт Е. Лија, командантот на Конфедерацијата во американската граѓанска војна и противник на укинувањето на ропството.

Тоа било повод за протестите на илјандици мажи белци, кои во паркот се обидоа да го заштитат со штитови, и пеејќи расистички слогани.

Истовремено избија и насилни конфликти меѓу претседателските групи и контрамитингашите, кои исто така се собраа во градот, а првенствено во паркот Еманципатион, кој првично се викал „Ли Парк“.

Едни на други фрлаа пластични боци и други предмети и се поливаа со хемикалии, пренесуваат американските медиуми.

Имаше и удари, а полицијата нареди итно да се прекине со протестите, подготвувајќи и барикади и наредувајќи им на луѓето преку мегафон да си заминат од паркот.

Некои од протестантите имаа и кациги на главите, а повеќето имаа и бакли и стапови. Извкуваа работи како „Белите животи се вредни“, (алудирајќи на слоганот „Black lives matter) „Евреите нема да не заменат“, и „Нема да не замените“, додека сеуште во петокот вечерта со бакли шетаа низ подрачјето на универзитетскиот кампус во Вирџинија.

Scroll to Top