Затемнување на Месечината овој викенд

By

Последниот викенд од овој месец во ноќта меѓу петокот и саботата, на 27 и 28 јули, ќе се случи затемнување на Месечината, процес за кој се очекува да биде најдолг во овој век.

dobivaj vesti na viber

Второто затемнување на Месечината оваа година ќе може да се забележи од делови од Австралија, Азија, Африка, Европа и од Северна Америка. Затемнувањето ќе трае еден час и 43 минути.

Затемнувањето на Месечината ќе се случи за време на влегувањето на Месечината во Земјината сенка.

Вечерта на 27 јули Месечината ќе се појави во 20.01 часот, а затемнувањето ќе почне во 22.24 часот. Целосното затемнување ќе почне во 21.30 часот.

 

Ќе ви се допадне

sunwin club sunwin club game sunwin

tải sunwin

tải sunwin

sun win

tải sunwin